Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako správne vykurovať a predísť plesní v domácnosti

09.01.2023

Znižovanie rodinného alebo firemného rozpočtu pomocou udržiavania nízkej teploty v miestnostiach nie je pre vaše zdravie vôbec ideálne. Môže sa stáť, že v chladnejšom prostredí budete náchylnejší k ochoreniam alebo sa vám v domácnosti začne rozmnožovať pleseň, ktorá môže viesť k respiračným ochoreniam a alergiám. Pozrite sa, ako boj nad plesňami vyhrať alebo sa najlepšie postarať o to, aby vôbec nevypukli.

Prečo vzniká pleseň?

x

Pleseň začne vznikať v tu chvíľu, kedy steny začínajú byť vlhké a studené, k čomu dochádza práve v zimnom období, keď sa v domácnosti málo vykuruje. Vlhkosť je skvelým prostredím na to, aby sa u vás pleseň začala veľmi rýchlo rozmnožovať. Vlhkosti napomáhate tým, že nedostatočne miestnosti vykurujete a málo vetráte. Tiež tomu neprispieva veľké množstvo izbových kvetín či akvárium.

x

Prvými signálmi vysokej vlhkosti sú orosené sklá, zahmlené zrkadlá alebo pomaly rozširujúce sa vlhké škvrny v rohoch izby.

x

Ako predísť tvorbe plesní, poprípade ako s ňou zatočiť, keď už sa rozpína po vašich stenách?

x

Ak ešte chcete plesniam predísť alebo už sa vám pomaly rozťahujú po byte, neváhajte a zakročte. Spísali sme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu pleseň vo vašej domácnosti vyriešiť.

x

1. Správne vykurovanie

x

Uťahovanie kohútikov na radiátoroch nie je riešenie. Ak doma nechcete mať pleseň a nechcete byť chorí, je potrebné kúriť. Lekári odporúčajú doma udržiavať 20 až 21 stupňov Celsia. Pre starších ľudí je optimálnych 23 stupňov v domácnosti a ak máte doma novorodenca, zvýšte teplotu ešte o jeden stupeň, aby sa pri prebaľovaní nenachladilo.

x

Ak chcete trochu ušetriť, vykúrte byt a potom napríklad na nejaký čas znížte kúrenie, je ale potrebné udržiavať steny suché a teplé. Ak nechcete platiť veľa za plyn, zverte niektoré miestnosti elektrickým ohrievačom. Tí vám danú miestnosť prehrejú rýchlo, a ešte s ním môžete pohybovať, takže ak máte nejaký kút náchylný k plesni, postavte ohrievač k nemu a skúste stenu zahriať. Niektoré ohrievače je možné namontovať na stenu, čo je ideálne napríklad do kúpeľne, kde si môžete prikúriť, keď sa idete napríklad umývať.

x

topidla_přímotopy_konvektory_elektrické topení_plyn

x

2. Vetranie

c

V miestnostiach je potrebné vždy obmeniť vzduch, či je leto alebo zima. V lete sa to však robí jednoduchšie, v zime to musí byť rýchla akcia. V zime je potrebné obmeniť teplý a vydýchaný vzduch za čerstvý. Niekoľkokrát denne otvorte okna na pár minút. Steny sa nestihnú ochladiť a vzduch sa v miestnosti znovu rýchlo oteplí. Na stenách a oknách sa vám vďaka tomu nebudú zrážať kvapky vody.

c

3. Odstavenie skríň od stien

x

Už viete, že je dôležité, aby steny boli suché a teplé, chcete si byť, ale naozaj istí, že nikde nie je pleseň, je potrebné mať všetok nábytok odstavený od stien. Keď sú steny obložené skriňami, nemajú možnosť dýchať a stáva sa z nich skvelé miesto na tvorbu plesní. 

x

4. Odvlhčovač

c

Obrovským pomocníkom v pohlcovaní vlhkosti sú odvlhčovače. Ak máte vlhký byt, odvlhčovač je spotrebič, ktorý v byte proste musíte mať. Najlepšie dokážu denne pohltiť až 20 litrov vody. Sú prenosné alebo sú vybavené kolieskami, vďaka ktorým ho jednoducho preveziete do ďalšej miestnosti. Keď je nádoba na vodu plná, odvlhčovač vám zahlási potrebu vyliatia, potom bude pokračovať ďalej. Súčasťou odvlhčovača sú tiež filtre, ktoré vám uľahčia prácu naviac a prečistia vám vzduch, ktorý v domácnosti dýchate. Ovládanie je jednoduché a je možné ho ovládať i skrz aplikáciu v telefóne, vďaka ktorej ho zapnete, aj keď ste mimo domov.

KS3014bc Konvektor 2000 W černý

KS3014bc Konvektor 2000 W čierny

53 €

KS3018 Konvektor 2000 W s Turbem

KS3018 Konvektor 2000 W s Turbom

69 €

KS3020 Konvektor 2000 W bílý

KS3020 Konvektor 2000 W biely

59 € 

KS4000 Konvektor skleněný s montáží na zeď a dálkovým ovládáním bílý

KS4000 Konvektor sklenený s montážou na stenu a diaľkovým ovládaním biely

119 €

OV1110 Odvlhčovač vzduchu Perfect Air černý

OV1110 Odvlhčovač vzduchu Perfect Air černý

69 €

OV2120 Odvlhčovač vzduchu Perfect Air Smart

OV2120 Odvlhčovač vzduchu Perfect Air Smart

289 €

OV2220 Odvlhčovač vzduchu Perfect Air Smart

OV2220 Odvlhčovač vzduchu Perfect Air Smart

289 €

QH4000 Nástěnné keramické topidlo, 2000 W, bílá

QH4000 Nástenný keramický ohrievač, 2000 W, biela

83 €

QH4001 Nástěnné keramické topidlo, 2000 W, černá

QH4001 Nástenný keramický ohrievač, 2000 W, čierna

83 €

RO3307 Olejový radiátor, 1500 W

RO3307 Olejový radiátor, 1500 W

59 €

VT7040 Teplovzdušný ventilátor, bílý

VT7040 Teplovzdušný ventilátor, biely

24,90 €

5. Zatváranie dverí

x

Vlhkosť každý vytvára už len tým, že dýcha, takže sú aj ďalšie činnosti, ktoré zapríčiňujú vo vašej domácnosti zvýšenú vlhkosť, ako napríklad varenie, sprchovanie alebo sušenie bielizne. Ťažko tieto činnosti obmedzíte, ale je dobré, aby sa vlhkosť nedostávala do ďalších miestností, takže za sebou zatvárajte dvere. Pri varení vždy zapínajte odsávač, po sprche všetko po sebe utrite a uterák vyveste a na sušenie bielizne si najlepšie zaobstarajte sušičku bielizne alebo skúste sušiť bielizeň najlepšie vonku.

c

6. Prostriedky proti plesni

c

Ak sa ešte pleseň nezastaviteľne rozširuje po izbách je potrebné už zasiahnuť chemickou cestou. Najlepšie je využívať prírodné prípravky, ktoré toľko nenarušia vzduch vo vašej domácnosti a sú šetrné. Ak chcete využiť agresívnejší prostriedok, aplikujte ho napríklad pri odjazde na víkend, ak nie ste pár dní doma. Dôležité je dbať na rady a odporúčanie výrobcu.