Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako vyčistiť indukčnú a sklokeramickú dosku ekologicky a lacno?

23.05.2024

Indukčné aj sklokeramické dosky patria medzi spotrebiče, ktoré sú úsporné na energiu a ľahko sa udržujú. Dnes vám predstavíme pár typov a vychytávok, ako si tieto spotrebiče vyčistiť lacno a ekologicky. Použijeme veci, ktoré máte bežne doma. 

Veľkou výhodou sklokeramických dosiek je ich hladký povrch, ktorý sa veľmi dobre čistí. Ak si nechcete do budúcnosti pribrať prácu, nenechávajte nečistoty po varení zaschnúť. Ich čistenie tak bude oveľa ľahšie a rýchlejšie. Vystačíte si iba s handričkou namočenou v jarovej vode.

Na čo si dať pozor?

Indukčné a sklokeramické dosky sú síce nenáročné na údržbu, ale musíte k nim pristupovať jemne. Pri čistení v žiadnom prípade nepoužívajte:

 
  • drsné hubky
  • nože a iné ostré predmety
  • abrazívne prostriedky alebo agresívne čistiace prostriedky (spreje na čistenie rúr na pečenie)
  • odstraňovače škvŕn

Ako si poradiť v prípade odolnejších škvŕn či drobných škrabancov?

.

Odolné škvrny

.

Na zaschnuté a iné odolnejšie škvrny nalejte ocot, nechajte pôsobiť a približne po 10 minútach utrite.

.


.

Drobné škrabance

.

Ak objavíte na svojej doske drobné škrabance, nezúfajte. Aj tých sa dokážete celkom jednoducho zbaviť. V malej miske zmiešajte dve lyžičky jedlej sódy a jednu lyžičku vody. Namočte si mäkkú hubku, pridajte vytvorenú pastu (musí byť mokrá) a zľahka vyleštite poškodené miesta. Nechajte zaschnúť a potom utrite jemnou handričkou. Namiesto jedlej sódy môžete použiť aj zubnú pastu.

.


.

Dúhové škvrny

.

Pokiaľ sa vám na doske objavia tzv. dúhové škvrny, pomôže čokoľvek, čo obsahuje alkohol. Rovnako dobre poslúži aj octový roztok.

.


.

Pripečené zvyšky pokrmov

.

Pripečené zvyšky pokrmov, príp. vrstvu mastnoty odstráňte špeciálnou škrabkou na sklo. Pokiaľ ju práve nemáte po ruke, dobre poslúži aj citrónová šťava. Zaschnuté škvrny pokvapkajte šťavou z citrónu a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom pôjdu nečistoty ľahko zotrieť čistou handričkou.

.


.

.

.

Indukčné varné dosky Concept

Sklokeramické varné dosky Concept