Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako vyčistiť práčku?

05.10.2023

Zapácha vám práčka a s ňou aj bielizeň, ktorú ste práve vybrali vypranú z bubna? Niečo je v neporiadku a my vám poradíme, čo s tým.

Pripravili sme pre vás článok, v ktorom odpovedáme na najčastejšie problémy spojené práve s týmito spotrebičmi. Veríme, že práve tu nájdete odpovede na svoje otázky. Takže ako vyčistiť práčku? To je otázka. Poďme čistenie práčky rozdeliť do podotázok, na ktoré sa bude lepšie odpovedať a my vám budeme môcť dať konkrétnejšie odpovede k vášmu problému.

x

Čo robiť, keď práčka zapácha?

Ak cítite zápach z práčky, je čas ju rýchlo umyť, pretože zanedlho sa zápach prenesie aj na vaše oblečenie. Vyčistiť vnútro práčky môžete tradičnými čistiacimi prostriedkami, ktoré vám odporučia v obchode alebo si jednoducho môžete vypomôcť tým, čo práve máte doma. Ocot, kyselina citrónová alebo jedlá sóda, to budú vaše najrýchlejšie kone i v boji proti zápachu.

x

Postup je vždy rovnaký. Do zásobníka nalejte 300 ml octu alebo nasypte zhruba 2 šálky kyseliny či sódy. Vždy ale len jeden prostriedok, nie dohromady. Potom zapnite práčku na čo najvyššiu teplotu s čo najdlhším programom. Po dokončení programu pustite ešte jeden kratší na vypláchnutie a vymytie práčky.

x

 Nabudúce už predchádzajte zápachu, vďaka týmto bodom:

1. Nechajte vyschnúť práčku po každom praní a poriadne otvorte dvierka.

2. Po každom praní je ideálne zásobník na prací prášok a aviváž vysunúť a nechať nejakú dobu otvorený. Keď v týchto miestach spozorujete usadeniny, vytrite ich handrou.

3. Používajte kvalitné prášky a aviváže a vkladajte toľko množstva, koľko je predpísané.

4. Vkladajte do práčky priemerné množstvo bielizne, aby mala práčka dostatok priestoru na vyplákanie.

x

Ako odstrániť vodný kameň z práčky?

K odstráneniu vodného kameňa vedie rovnaký postup ako k odstráneniu zápachu. Takže ocot, kyselina citrónová, jedlá sóda alebo chemické prostriedky z obchodu. Ak chcete ale usadzovaniu predchádzať a viete, že máte v domácnosti tvrdou vodu, pridajte k praciemu prášku zmäkčovač vody.

x

Ako vyčistiť bubon práčky?

Na čistenie bubna i celého vnútra použite špeciálne chemické čističe zamerané na čistenie práčky, s ktorými raz za čas zapnete program naprázdno na vysokú teplotu, rovnako ako pri odstránení zápachu. Tieto čističe vyčistia vnútro bubna a rozpustia zvyšky pracieho prášku, gélových tabliet i aviváže v záhyboch tesnenia a v trubkách pre vedenie pracieho prášku a aviváže.

x

Ako vyčistiť gumu na práčke?

Vyčistiť gumu našťastie nie je nič ťažké. Ak máte po ruke handru, vytrite záhyby od prebytočnej špiny, a hlavne pekne do sucha, nech sa vám tam nemnožia baktérie a plesne. Robte to najlepšie po každom praní, pretože je to totiž miesto, kde sa usadzujú vlasy, chlpy alebo zabudnuté vreckovky.

x

Ako odstrániť chlpy z práčky?

Na tento krok vám bude stačiť len hubka na umývanie riadu alebo kúsok molitanu. Ten vložíte spolu s bielizňou do práčky a počas prania sa chlpy či vlasy na ňu namotajú.

x

Ako vyčistiť filter práčky?

Filter sa väčšinou nachádza v spodnej časti práčky pod dvierkami. Pri jeho vyberaní počítajte s tým, že vytečie voda, takže majte na ňu pripravenú nádobu, aby sa vám nerozliala po kúpeľni. Z filtra následne odstráňte nečistoty, umyte ho v sodnom roztoku a následne opláchnite horúcou vodou. Roztokom tiež vytrite miesto v práčke, kam sa filter vkladá.

x

Ako vyčistiť hadicu na práčke?

Čistenie hadice je veľmi dôležité, pretože zanesenie môže zapríčiniť pomalé napustenie vody do práčky. Kým začnete s čistením hadice, zastavte prívod vody a vezmite si vedro kvôli odtoku zvyšnej vody z hadice. Odšraubujte hadicu od tela práčky a kanalizácie. Na čistenie môžete využiť špeciálny nekovový kábel, s ktorým sa čistí hadica alebo si doma môžete vytvoriť provizórny čistič pomocou oceľového drôtu a kusu látky, ktorý namotáte na ohnutý drôt na jednej strane. S drôtom pohybujete v hadici tam a späť kým nevyčistíte vrstvu usadenín. Nakoniec hadicu prepláchnite.

x

Ak sa vám nedarí zbaviť zápachu alebo iných nepríjemností spojených s práčkou, možno bude problém hlbšie v práčke, preto sa radšej poraďte s opravárom. Ak budete donútení si zakúpiť novú práčku, nechajte si poradiť článkom, ktorý sme pre vás pripravili. Predstaví vám hlavné kroky k správnemu výberu novej práčky.