Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako zbaviť bielizne baktérií a vírusov? Tu je 7 tipov

07.02.2023

V tomto období lieta množstvo bacilov vzduchom a nemálo sa zachytí o vaše oblečenie. Ak sa stane, že sa nejaká batéria či vírus zabývajú u vás doma a nejaký člen rodiny ochorie, je potrebné vydezinfikovať aj jeho bielizeň. Ako na to? Pripravili sme si pre vás 7 tipov, ako zbavíte bielizeň všetkých škodlivých baktérií a vírusov.

jak_se_zbavit_bakterii_v_pradle_obleceni

x

Prať na viac ako 70 °C

x

Väčšinou máme jeden program na práčkach, ktorý volíme pre každú dávku oblečenia. Občas prestriedame „mix“ s „bavlnou“, ale nijako zvlášť nad tým nepremýšľame. Ak sa chceme ale zbaviť baktérií a vírusov na obliečkach chorého člena rodiny alebo na jeho oblečení, je dobré zvoliť program na viac ako 70 °C. Pri tejto teplote stačí len 10 minút a všetko škodlivé, čo sa na vás prilepilo je preč. Pred tým si ale prečítajte lístočky na každom kúsku bielizne, aby ste si boli istí, že sa počas vyššej teploty nepoškodia.

x

Dezinfekcia do práčky

x

Dezinfekcia je ďalšia možnosť, ako zbaviť bielizeň mikroorganizmov. K bežnému praciemu prášku pridajte špeciálny dezinfekčný prostriedok, ktorý zakúpite v drogériách. Tie podľa výrobcov zahubia až 99 % bacilov i pri nízkych teplotách či dokonca pri ručnom praní. Ak máte teda bielizeň, ktoré nie je vhodné prať na viac stupňov, využite túto možnosť.

NO8000 Napařovač oděvů ruční PERFECT STEAMER

NO8000 Naparovač odevov ručný PERFECT STEAMER

65 €

NO8020 Napařovač oděvů s polohovacím prknem PERFECT STEAMER

NO8020 Naparovač odevov s polohovacou doskou PERFECT STEAMER

129 €

Pračka PP6308i

Práčka PP6308i

399 €

Pračka PP6508i

Práčka PP6508i

449 €

Pračka se sušičkou PSP6509i

Práčka so sušičkou PSP6509i

539 €

Sušička prádla SP6308

Sušička bielizne SP6308

529 €++

Sušička prádla SP6508i

Sušička bielizne SP6508i

649 € +++

ZN8012 Napařovací žehlička

ZN8012 Naparovacia žehlička

25 €

Sušička bielizne

s

Sušička bielizne je rovnako účinná ako práčka. Stačí nastaviť vyššiu teplotu sušenia a mikroorganizmy sa trasú strachom. Bohužiaľ v takom prípade nemôžete voliť ekologický program, pretože teploty počas neho nie sú dostatočne vysoké, aby zahubili všetky bacily v oblečení.

k

Sušenie na slniečku

c

Aj cez to, že v zime nie je veľa slnečných dní, tak sa nebojte využiť tie dni, kedy slniečko vykukne spoza mrakov. Ultrafialové žiarenie, ktoré slnečné žiarenie obsahuje, má dezinfekčné účinky (to môžete poznať i z našich robotických vysávačov, ktoré sú týmto UV svetlom vybavení). Nebojte sa teda oblečenie sušiť vonku a túto možnosť predovšetkým využívajte v lete, kedy môžete rovno dať na slniečko periny a vankúše, ktoré boli celú zimu v temných izbách.

c

veseni_pradla_na_slunci_dezinfekce

x

Žehlenie

x

K sterilizácii dopomôže i žehlička alebo naparovač odevov vďaka vysokej teplote, o ktoré sme sa už vyššie zmienili. Pri naparovacej žehličke si dajte pozor na rôzne materiály, ktoré nie sú k žehleniu vhodné. Naparovač odevov vám ale v ničom nebráni.  

x

Ocot

x

Na čo by nepomohol ocot... Aj v tomto prípade sa ho nemusíte báť použiť. Kyselina octová má totiž výborné dezinfekčné účinky, takže vám zaručene pomôže v boji proti nepríjemným mikroorganizmom. Pridajte ocot do dávkovača pred praním a budete mať vydezinfikovanú a zmäknutú bielizeň raz dva.

x

Rýchlosť

x

Posledným dôležitým bodom, na ktorý sa zameriate, je rýchlosť. Pokúste sa vždy prať bielizeň, čo najrýchlejšie a nenechávajte ju na vás týždne čakať. Mikroorganizmy sa medzi tým medzi s sebou množia a dostávajú sa na ďalšiu bielizeň.

x

Tip naviac: Zaobstarajte si domov čističku vzduchu

x

Ak chcete predchádzať ochoreniam a množeniu baktérii, vírusov a plesní vo vašej domácnosti, zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorá bude udržiavať vaše ovzdušie čisté a svieže a zbaví vás všetkých mikroorganizmov, ktoré vaše dýchanie a zdravotný stav komplikujú.