Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Nepodceňujte námrazu v chladničke. Môže vám výrazne zvýšiť spotrebu energie

18.01.2023

Odmrazovanie chladničky a mrazničky nepatrí medzi najobľúbenejšie domáce práce, ale určite sa túto činnosť nevypláca podceňovať. Nielenže vzniknutá námraza zhoršuje manipuláciu so šuplíkmi, znižuje orientáciu v mrazničke, ale predovšetkým znehodnocuje uložené potraviny a zvyšuje spotrebu energie.

Obrázok, na ktorom je vnútri, otvoriť, kaďa

Automaticky generovaný popis

.

Prečo vzniká námraza v chladničke?

.

Z dôvodu zvýšenej vlhkosti.

.

Ako môžem znížiť riziko vzniku námrazy?

.

Na zvýšenej vlhkosti vo vnútri chladničky sa najčastejšie podieľajú tieto faktory: časté otváranie, vkladanie teplých jedál alebo nedostatočne zabalené či uzatvorené potraviny.

.

Aký vplyv má námraza na spotrebe energie?

.

Námraza v chladničke a mrazničke veľmi znateľne zvyšuje spotrebu energie. Čím viac námrazy, tým väčšia spotreba. Len 3 mm námrazy dokáže zvýšiť spotrebu energie o 30 %, jeden centimeter zvyšuje vaše účty za elektrinu dokonca až o 75 %.

.

Kedy je vhodné chladničku odmrazovať? Práve teraz, v zimných mesiacoch

.

Odmrazovanie chladničky sa odporúča prevádzať pravidelne minimálne 1x, lepšie však 2x do roka. Najlepším obdobím pre odmrazovanie sú zimné mesiace. Chladné počasie vám uľahčí uskladnenie potravín po dobu odmrazovania a znižuje riziko ich znehodnotenia. Uložené potraviny stačí vyskladať do koša alebo do krabice a umiestniť na balkón, terasu či kamkoľvek von. Námraza si však čas nevyberá. Pokiaľ ju v chladničke zaznamenáte, odmrazovanie neodkladajte. V letných mesiacoch si ho ale naplánujte na skoré ranné alebo večerné hodiny a potraviny zabaľte do novín a umiestnite najlepšie do prenosných chladiacich boxov alebo termotašiek. Pokiaľ sa vám jedlo počas rozmrazovania roztopí, odporúčame ho skonzumovať. Opätovné zamrazenie by vám mohlo spôsobiť nepríjemné črevné problémy. Ďalším variantom je tepelné spracovanie a následné zamrazenie uvareného jedla.

.

Ako rýchlo a jednoducho odmraziť chladničku a mrazničku?                                                      

.

Každý z nás pozná pár zaručených trikov, ako urýchliť rozmrazovanie chladničky a mrazničky. Niekto dáva prednosť hrncom s horúcou vodou, iný soli a ďalší zase fénu. Všetky varianty veľmi účinne urýchľujú topenie ľadu. Akonáhle stena začne povoľovať, môžete jej pomôcť drevenou alebo plastovou špachtľou alebo vareškou. Či už uprednostníte akýkoľvek postup, pred zahájením odmrazovania spotrebič vypnite, vytiahnite z neho šuplíky a police, pripravte si vhodné nádoby a suché handry na zachytenie vody.

Obrázok, na ktorom je vnútri, osoba, okno, panvica

Automaticky generovaný popis

.

Ako vyčistiť chladničku?

.

Ak máte odmrazené, prichádza na rad vyčistenie vnútorných priestorov chladničky vrátane tesnenia. Pokiaľ nechcete utrácať za drahé prostriedky, plne si vystačíte tiež s obyčajným octom, ktorý pridáte do teplej vody. Pred opätovným spustením vyčistené priestory dôkladne vysušte.

.

Už žiadne odmrazovanie

.

Pokiaľ plánujete kúpu novej chladničky, odporúčame vyberať modely vybavené beznámrazovou technológiou Total No Frost. Vďaka tomu máte istotu, že budete od odmrazovania spotrebiča naveky oslobodení. Funkcia Total No Frost zamedzuje tvorbe námrazy vo vnútri celého spotrebiča. Vďaka tomu vedie k značným úsporám energie a šetrí vašu peňaženku.

.

Obrázok, na ktorom je text, vnútri, súbor, šatník

Automaticky generovaný popisLA6983ss

LA7691wh

LA7383ds

Obrázok, na ktorom je text, spotrebič, tmavé

Automaticky generovaný popisLK6460bc

.

.

.

Aký je rozdiel medzi Total No Frost a No Frost?.

.

V oboch prípadoch ide o beznámrazový systém. Zatiaľ čo u No Frost sa táto technológia týka výhradne mrazničky, Total No Frost zahŕňa celý spotrebič. Námraza sa teda netvorí v mraziacej ani v chladiacej časti chladničky. Obecne však platí, že beznámrazový systém je šetrnejší k potravinám, ušetrí vám množstvo času s rozmrazovaním a prispieva k úspore energie.