Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako rýchlo, lacno a ekologicky vyčistiť dlažbu

06.04.2023

Jar býva už tradične spájaná s očistou, a to nielen našich organizmov, ale tiež domácností. V dnešnom diele venovanom jarnému upratovaniu to vezmeme od podlahy. V každej domácnosti nájdete rôzne podlahové krytiny a my vám teraz poradíme, ako im účinne, lacno a ekologicky navrátiť pôvodnú krásu. Dnes sa zameriame na dlažbu.

Obrázok, na ktorom je vnútri, dieťa, mladý, bábätko

Automaticky generovaný popis

Dlažba

.

Chodba, kúpeľňa, WC i kuchyňa. V týchto miestnostiach interiérovú dlažbu nájdeme najčastejšie. Ide o podlahovú krytinu s jednoduchou údržbou. Bežne ju stačí pozametať alebo povysávať a následne zotrieť. Skvelým pomocníkom, ktorý vám podlahu pomôže jednoducho vyčistiť a zároveň i vydezinfikovať je parný čistič. Upratovanie pomocou pary je rýchle, šetrné a jednoduché. Para dokáže rozpustiť zaschnuté a zašliapané nečistoty, a to bez použitia akejkoľvek chémie. Parné čističe sú vhodné nielen na podlahy, ale výborne poslúžia v celej domácnosti.

.

Ako odstrániť škvrny z dlažby po domácky?

.

  • Bežné upratovanie- pokiaľ máte doma dlažbu, nevyhadzujte citrusovú kôru (pomaranče, citróny, grepy, limetky, ...). Vložte ju do pohára a zalejte octom. Za dva týždne vám z toho vznikne skvelý prípravok na čistenie dlažby. Roztok zrieďte v pomere 1:1 s vodou a môžete začať s čistením. Nielenže skvele čistí, ale tiež krásne vonia.
  • Odolné škvrny – s odolnými škvrnami na dlažbe sa dobre vysporiada jedlá sóda. Do kýblika s teplou vodou pridajte lyžicu tekutého mydla na riady a 5 lyžíc jedlej sódy a pomocou tohto roztoku škvrny odstráňte.
  • Pleseň – plesní sa zbavíte jednoducho a ekologicky pomocou roztoku zloženého z jedlej sódy a citrónovej šťavy v pomere 1:1. Zmes naneste na zasiahnuté miesto, nechajte cez noc pôsobiť a potom opláchnite vlažnou vodou.

.

Parné čističe a mopy Concept

.

Obrázok, na ktorom je spotrebič

Automaticky generovaný popisCP2000

CP3000

CP2110

Obrázok, na ktorom je spotrebič

Automaticky generovaný popisCP1010

.

.

S upratovaním dlažobnej podlahy výborne pomôžu tiež vysávače s mopom. Ich zástupcov nájdete ako medzi tyčovými, tak i robotickými modelmi. Ich hlavnou výhodou je, že zvládnu suché i mokré upratovanie a rovno aj vytierajú, takže máte upratané skôr, ako keby ste tieto činnosti museli robiť oddelene.

.

Vysávače s mopom Concept

.

Obrázok, na ktorom je text, vnútri, kávovar

Automaticky generovaný popisVR3520

VR3205

VP6200

VP4201

.

Škáry

.

Ale aj dlažba má svoje zraniteľnejšie miestečko, a tým sú škáry, v ktorých s ľahko usadzuje špina. Môžeme mať podlahu najlepšie umytú a naleštenú,  znečistené škáry nám skazia celkový dojem z odvedenej práce.

.

Na čistenie škár existuje rada rôznych prípravkov, ktoré si môžete zakúpiť v akejkoľvek drogérii. Ak nechcete však utrácať za drahú chémiu, môžete využiť aj dostupné suroviny, ktoré máte zaručene doma – ocot, jedlá sóda, kyselina citrónová, zubná pasta alebo biela kancelárska guma.

.

Ako vyčistiť škáry rýchlo a lacno?

.

  • Ocot – ocot zmiešame s vodou v pomere 1 diel octu a 1,5 diela vody a nastriekame na škáry. Ocot môžeme zmiešať tiež  s jedlou sódou a vytvoriť pastu, ktorou škáry vyčistíte. Tento spôsob čistenia je vhodný pri použití silikónovej škárovacej hmoty (nesmie sa používať na injektážne škáry).
  • Jedlá sóda – ďalší lacný spôsob, ako účinne vyčistiť zašlé škáry. Sódu stačí rozpustiť vo vode a hubkou alebo starou zubnou kefkou vydrhnúť škáry.
  • Kyselina citrónová – v kombinácii s jedlou sódou vytvorí pastu, ktorú naneste na škáry a nechajte 30 minút pôsobiť, potom očistite a opláchnite.
  • Biela kancelárska guma – ideálna pre vyčistenie menších častí.
  • Biela parafínová sviečka – ide o jednoduchý spôsob impregnácie a zároveň i prevencie vzniku plesní. Túto metódu využijete najčastejšie v kúpeľni. Umyté škáry prejdite spodnou stranou sviečky medzi jednotlivými kachličkami. Vosk pomôže odpudiť vodu, takže škáry nebudú plesnivieť a zachovajú sa krásne čisté.
  • Zubná pasta – zubná pasta pomôže navrátiť krásu zašlým a fľakatým škáram a naviac miestnosť krásne prevonia.
  • Parné čističe – upratovanie pomocou pary je rýchle, vysoko účinné a zároveň šetrné k životnému prostrediu. Horúca para dokáže zahubiť až 99 % baktérií, ktoré sa v domácnosti vyskytujú. V kombinácii s vysokým tlakom dosiahnete dokonale čistý a dezinfikovaný povrch.