Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Ako ušetriť za prevádzku chladničky?

25.08.2022

Chladnička patrí medzi základné spotrebiče každej domácnosti a pracuje pre nás nepretržite 24 h denne. Viete ale, aké situácie majú najčastejší vplyv na jej zvýšenú spotrebu? Poradíme vám pár tipov, ako ušetriť...

Veľmi dôležitú úlohu zohráva umiestnenie chladničky. Vyberajte miesto, ktoré bude čo najďalej od zdrojov tepla – kúrenie, sporák, rúra, umývačka riadu alebo priame slnečné žiarenie. Súčasne strážte, aby miestnosť, v ktorej je chladnička umiestnená, nebola prekúrená. Každý stupeň nad 20 °C v okolí chladničky zvyšuje jej spotrebu až o 4 %. Dôležitý je aj priestor okolo chladničky na cirkuláciu vzduchu. Odporúča sa ponechať min. 2 cm po stranách a 5 cm vzadu.

.

Pokiaľ nemá vaša chladnička bez námrazový systém No Frost, je nutné ju pravidelne odmrazovať. Námraza znateľne zvyšuje spotrebu energie. Stačí 1 cm námrazy a vaša mraznička spotrebováva až o 75 % energie viac! Väčšie množstvo námrazy navyše znižuje mraziaci výkon a tým môže dochádzať k znehodnoteniu uložených zásob. Do mrazničky vkladajte výhradne zabalené potraviny, pretože z nezakrytých sa vyparuje voda a urýchľuje tvorbu námrazy.

LA6983ssLA7691ds

LA8891bcK6460bc

V chladničke udržujte optimálnu teplotu, ktorá by v chladiacom priestore mala dosahovať 4 °C a v mrazničke -18 °C. Pokiaľ túto teplotu znížite iba o 2 stupne, spotreba chladničky vám vzrastie až o 15 %.

.

Pokúste sa znížiť frekvenciu otvárania chladničky. Skôr než ju otvoríte premyslite si, čo všetko potrebujete. Čím kratší čas bude chladnička otvorená, tým lepšie. V bežnej štvorčlennej domácnosti stačí, aby každý člen otvoril chladničku 4x za deň a spotreba razom stúpne priemerne až o 20 %.

.

Do chladničky nedávajte teplé jedlo, pretože zvýši teplotu vo vnútri chladiacej komory. Chladnička následne musí priestor opäť nachladiť, čím dochádza k vyššej spotrebe energie.

.

Dôležité zhrnutie:

 • chladničku umiestnite čo najďalej od zdrojov tepla
 • okolo chladničky musí prúdiť vzduch
 • chladničku pravidelne odmrazujte
 • v chladničke udržujte optimálnu teplotu
 • do chladničky nedávajte teplé jedlo

.

Predstavíme vám pár užitočných funkcií, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria peniaze

 • Total No Frost – zamedzuje tvorbe námrazy vnútri spotrebiča, udržuje stálu teplotu a podieľa sa na úspore energie
 • Inventorový kompresor – je tichší, výkonnejší a úspornejší než bežné kompresory
 • Metal cooling – kovová zadná stena chladničky, ktorá zaisťuje účinnejšie chladenie, takže sa chladnička rýchlejšie dochladí na požadovanú teplotu po jej otvorení
 • LED osvetlenie – je veľmi úsporné a vyznačuje sa dlhou životnosťou
 • Alarm nedovretých dverí – včas upozorní, že ste chladničku zabudli zavrieť, takže nedochádza k znehodnoteniu potravín a vyššej spotrebe
 • Prázdninový režim – udržuje v chladničke o niečo vyššiu teplotu po dobu vašej neprítomnosti, takže dochádza k nižšej spotrebe energie

.

Základné informácie o energetickej účinnosti chladničky získate z energetického štítku. V minulom roku došlo pri energetických štítkoch k výraznej transformácii a nie každý sa v nich dokáže orientovať. Preto sme pre vás pripravili článok „Ako na nové energetické štítky?“, v ktorom sme zhrnuli najdôležitejšie informácie.