Pri objednávkach nad 50€ doprava ZDARMA.

Ako ušetriť za prevádzku chladničky?

25.08.2022

Chladnička patrí medzi základné spotrebiče každej domácnosti a pracuje pre nás nepretržite 24 h denne. Viete ale, aké situácie majú najčastejší vplyv na jej zvýšenú spotrebu? Poradíme vám pár tipov, ako na prevádzke chladničky ušetriť a znížiť účty za elektrinu.

Veľmi dôležitú úlohu zohráva umiestnenie chladničky. Vyberajte miesto, ktoré bude čo najďalej od zdrojov tepla – kúrenie, sporák, rúra, umývačka riadu alebo priame slnečné žiarenie. Súčasne strážte, aby miestnosť, v ktorej je chladnička umiestnená, nebola prekúrená. Každý stupeň nad 20 °C v okolí chladničky zvyšuje jej spotrebu až o 4 %. Dôležitý je aj priestor okolo chladničky na cirkuláciu vzduchu. Odporúča sa ponechať min. 2 cm po stranách a 5 cm vzadu.

.

Pokiaľ nemá vaša chladnička bez námrazový systém No Frost, je nutné ju pravidelne odmrazovať. Námraza znateľne zvyšuje spotrebu energie. Stačí 1 cm námrazy a vaša mraznička spotrebováva až o 75 % energie viac! Väčšie množstvo námrazy navyše znižuje mraziaci výkon a tým môže dochádzať k znehodnoteniu uložených zásob. Do mrazničky vkladajte výhradne zabalené potraviny, pretože z nezakrytých sa vyparuje voda a urýchľuje tvorbu námrazy.

LA6983ssLA7691ds

LA8891bcK6460bc

V chladničke udržujte optimálnu teplotu, ktorá by v chladiacom priestore mala dosahovať 4 °C a v mrazničke -18 °C. Pokiaľ túto teplotu znížite iba o 2 stupne, spotreba chladničky vám vzrastie až o 15 %.

.

Pokúste sa znížiť frekvenciu otvárania chladničky. Skôr než ju otvoríte premyslite si, čo všetko potrebujete. Čím kratší čas bude chladnička otvorená, tým lepšie. V bežnej štvorčlennej domácnosti stačí, aby každý člen otvoril chladničku 4x za deň a spotreba razom stúpne priemerne až o 20 %.

.

Do chladničky nedávajte teplé jedlo, pretože zvýši teplotu vo vnútri chladiacej komory. Chladnička následne musí priestor opäť nachladiť, čím dochádza k vyššej spotrebe energie.

.

Dôležité zhrnutie:

 • chladničku umiestnite čo najďalej od zdrojov tepla
 • okolo chladničky musí prúdiť vzduch
 • chladničku pravidelne odmrazujte
 • v chladničke udržujte optimálnu teplotu
 • do chladničky nedávajte teplé jedlo

.

Predstavíme vám pár užitočných funkcií, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria peniaze

 • Total No Frost – zamedzuje tvorbe námrazy vnútri spotrebiča, udržuje stálu teplotu a podieľa sa na úspore energie
 • Inventorový kompresor – je tichší, výkonnejší a úspornejší než bežné kompresory
 • Metal cooling – kovová zadná stena chladničky, ktorá zaisťuje účinnejšie chladenie, takže sa chladnička rýchlejšie dochladí na požadovanú teplotu po jej otvorení
 • LED osvetlenie – je veľmi úsporné a vyznačuje sa dlhou životnosťou
 • Alarm nedovretých dverí – včas upozorní, že ste chladničku zabudli zavrieť, takže nedochádza k znehodnoteniu potravín a vyššej spotrebe
 • Prázdninový režim – udržuje v chladničke o niečo vyššiu teplotu po dobu vašej neprítomnosti, takže dochádza k nižšej spotrebe energie

.

Základné informácie o energetickej účinnosti chladničky získate z energetického štítku. V minulom roku došlo pri energetických štítkoch k výraznej transformácii a nie každý sa v nich dokáže orientovať. Preto sme pre vás pripravili článok „Ako na nové energetické štítky?“, v ktorom sme zhrnuli najdôležitejšie informácie.

Kontaktujte klientské centrum

Po-Pia: 7.30-15.30 h

Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online, v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.