Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Čo spôsobuje suchý vzduch v domácnosti a ako mu predchádzať?

20.11.2023

A je to tu zas. Začiatok vykurovacej sezóny a s ňou spojené problémy so suchým vzduchom v domácnosti. Akým spôsobom vám môže suchý vzduch škodiť, ako ho poznáte a ako docieliť ideálnu vlhkosť sa dočítate v dnešnom článku.

A je to tu zas. Začiatok vykurovacej sezóny a s ňou spojené problémy so suchým vzduchom v domácnosti. Akým spôsobom vám môže suchý vzduch škodiť, ako ho poznáte a ako docieliť ideálnu vlhkosť sa dočítate v dnešnom článku.

Aká by mala byť ideálna vlhkosť v domácnosti?

.

Vlhkosť vzduchu by sa najmä v domácnosti nemala podceňovať. Ide totiž o veľmi dôležitý parameter, ktorý má bezprostredný vplyv na naše zdravie i na kvalitu bývania. A akú vlhkosť by sme teda doma mali mať?  Optimálna hodnota by sa mala pohybovať v rozmedzí 40–60 %. Na základe vedeckých štúdií bolo zistené, že vlhkosť vzduchu má významný vplyv na prenos vírusov. Vo výrazne suchom alebo naopak príliš vlhkom prostredí je schopnosť vírusov prežívať na povrchu predmetov dramaticky vyššia, ako v prostredí s relatívnou vlhkosťou okolo 50 %. Preto je dobré si vlhkosť v domácnosti strážiť a udržiavať ju na správnej hodnote.

Ako suchý vzduch ovplyvňuje naše zdravie?

  • zvyšuje schopnosť prežívania vírusov a baktérií na povrchu predmetov
  • vysušuje sliznicu, ktorá stráca prirodzenú obranyschopnosť proti vírusom a baktériám
  • spôsobuje dýchacie ťažkosti, kašeľ, zápaly nosohltanu, ochorenia horných i dolných dýchacích ciest, bolesti dutín
  • vysušuje pokožku – nebezpečné najmä u ľudí s atopickým ekzémom a u malých detí (pokožka je suchá, svrbí a praská), zvyšuje náchylnosť k tvorbe vrások
  • vysúša vlasy, ktorá sú potom bez lesku a majú vyššiu náchylnosť k lámaniu
  • suchý vzduch má vplyv na popraskané pery a podráždené oči
  • zvyšuje riziko vzniku alergií
  • má vplyv na nekvalitný spánok, podporuje a zhoršuje chrápanie
  • zvyšuje únavu
  • podporuje usadzovaniu prachu vďaka zvýšenému podielu statickej elektriny

Suchý vzduch neovplyvňuje len naše zdravie, ale tiež zdravie našich domácich miláčikov, neprospieva izbovým rastlinám a môže poškodiť i vybavenie domácnosti. Najlepším a veľmi obľúbeným riešením, ako týmto problémom predísť, je zaobstaranie zvlhčovača vzduchu.

.


.

.


.

Kedy máme problém so suchým vzduchom?

.

Pokiaľ doma hodnota vlhkosti klesne pod 40 %, máme problém so suchým vzduchom. Najmä v zime, kedy je vykurovacia sezóna, je vzduch v domácnosti presušený a vlhkosť sa v mnohých prípadoch pohybuje na hranici 20 %. Optimálnu vlhkosť je však dobré strážiť po celý rok, pretože i v letných mesiacoch môže klesnúť na nízku hodnotu, a to nielen vplyvom počasia, ale tiež používaním klimatizácií. Správne nastavenou vlhkosťou vzduchu obmedzíme nielen šírenie nebezpečných vírusov, ale zároveň si doma nastavíme ideálnu klímu pre zdravé bývanie.

Zvlhčovač, ktorý stráži optimálnu vlhkosť v miestnosti, odstráni zápach, vírusy i baktérie

.

Chcete doma docieliť optimálnu vlhkosť a ideálne ovzdušie, bez toho aby ste sa museli o čokoľvek starať?  Vyzkoušejte zvlhčovač ZV2021 s automatickým režimom, ktorý vám postráži optimálnu vlhkosť v závislosti na teplote v miestnosti. Oproti podobným modelom je naviac vybavený UVC lampou a plazmou, ktoré minimalizujú množstvo vírusov v ovzduší a odstraňujú zápach. Plazma vypúšťa do vzduchu pomocou vysokého napätia kladné a záporné ióny aké sa vytvárajú v prírode. Tie sa následne zhlukujú a zneškodňujú vírusy poletujúce vo vzduchu, znižujú prašnosť, rozkladajú škodlivé plyny a osviežujú vzduch. Ultrafialové žiarenie typu C narušuje bunečnú štruktúru DNA baktérií, vírusov, plesní a ďalších mikróbov a bráni ich ďalšiemu množeniu.

Vôňa, ktorá pomáha

.

Väčšinu zvlhčovačov Concept môžete využiť tiež pre aromaterapiu, ktorá vo vašom domove navodí príjemnú atmosféru. Esenciálne oleje vám pomôžu k lepšej nálade, uvoľnia vašu myseľ, zlepšia spánok a tiež uľavia od zdravotných komplikácií. Vôňa eukalyptu napr. pomôže od bolesti hlavy, uvoľní dýchacie cesty a celkovo podporí váš imunitný systém. Levanduľa vás zbaví stresu, zmierňuje príznaky alergií a je skvelá pre pokojný spánok. Vôňa škorice povzbudí a dodá energiu, ruža prebudí myšlienky a navodí pocit šťastia a radosti a vôňa mäty či citronely odpudí muchy a komáre.

.


.

.


.