Ako správne sušiť a skladovať huby krok za krokom

02.10.2023

Rastú? Bez toho, aby sme bližšie špecifikovali, všetci vieme, o čom je reč. Samozrejme huby. A odpoveď znie: Áno rastú. Najlepší čas vyraziť do lesa a urobiť si poriadne zásoby na celý rok.

Nazbierali ste plné košíky, a práve sa chystáte huby spracovávať? Niečo málo k večeri na praženicu, pár klobúkov na obalenie a zvyšok pekne do zásoby. Dnes vám poradíme, ako správe huby sušiť a skladovať, aby vám vydržali čo najdlhšie.;

.

Dobre usušené huby vydržia aj niekoľko rokov

.

Áno, je to tak. Pokiaľ huby dobre usušíte a uskladníte, vydrží vám aj niekoľko rokov. Sušené huby sa skladujú veľmi dobre a počas varenia vám krásne prevoňajú celý byt.

.

Aké huby sú vhodné na sušenie?

.

Na sušenie sa najlepšie hodia pevné huby. Konkrétne teda hríby alebo kozáky. Naopak, nevhodné sú z bežne zbieraných húb napr. suchohríb, prášnica alebo kuriatko.

Ako si pripraviť hríby na sušenie?

.

Najskôr huby dôkladne očistite. Huby pred sušením nikdy neumývajte, na čistenie voľte suchú cestu – nôž a štetec. Sušte len zdravé kúsky. Huby, ktoré sú plesnivé a červivé vyhoďte, príliš mokré huby dajte bokom a spotrebujte inak. Očistené huby nakrájajte na rovnako silné plátky. Sušiť môžete klobúky aj nôžky.

Ako sušiť hríby v sušičke?

.

So sušičkou na ovocie a zeleninu je sušenie najjednoduchšie. Nakrájané huby rozložte rovnomerne na jednotlivé platá sušičky tak, aby sa neprekrývali a zapnite sušičku. Doba sušenia sa v sušičke pohybuje okolo 5-7 hodín, ale čas je to orientačný. Veľkú rolu hrá vlhkosť huby, sila plátkov, veľkosť aj výkon sušičky. Dobre usušené huby spoznáte tak, že hrkajú a sú lámavé. Pred uskladnením ich teda poriadne skontrolujte. Nedosušené huby by vám mohli začať plesnivieť, takže by vaša práca prišla navnivoč.

.

.

.

.

Ako sušiť huby v rúre?

.

Na sušenie húb v rúre sú vhodné modely, ktoré umožňujú nastavenie nízkych teplôt, ako napríklad rúra;Concept ETV8260bc. V takom prípade stačí jednotlivé plátky rozložiť na plech vyložený papierom na pečenie, vložiť do rúry a nastaviť teplotu na 30 °C ideálne s funkciou teplovzduchu. Dvierka rúry odporúčame nechať ľahko otvorené na únik vlhkosti. Počas sušenia huby aspoň dvakrát obráťte.

Ďalšie spôsoby sušenia húb

.

Pokiaľ doma sušičku nemáte, nezúfajte. Je plno iných spôsobov, ako si huby nasušiť. Jednou z možností je sušenie húb na site alebo mriežke na vzdušnom mieste doma alebo vonku na čerstvom vzduchu. Neodporúča sa sušenie na priamom slnku, huby by sa mohli zapariť. Voľte teda tienisté miesta. Ďalšou možnosťou je metóda našich babičiek. Sušenie na nite. Jednotlivé plátky navlečte na niť a zaveste do suchého vzdušného miesta. Sušiť môžete aj na papieri na pečenie, ktorý je lepším variantom novín. Aby ste predišli prilepeniu húb, môžete z papiera vytvoriť harmoniku a až potom naň huby vyskladať. Pri tejto metóde sušenia nezabúdajte huby otáčať.

Ako skladovať sušené huby?

.

Pokiaľ máte dobre usušené, je dôležité huby tiež správne uskladniť. Na skladovanie voľte vzduchotesné poháre, aby sa do nich nedostala vlhkosť alebo hmyz. Poháre musia byť čisté a suché. Do pohárov môžete pridať pár zrniek ryže proti prípadnej vlhkosti a niekoľko guličiek korenia a bobkový list proti škodcom. Skladujte v chladnej, tmavej a suchej miestnosti.

Hubové korenie

.

Zo sušených húb si môžete jednoducho pripraviť aj hubové korenie. Usušené plátky vložte do mixéra alebo chopperu a dôkladne rozmixujte na jemný prášok. Použiť možno aj klasický mažiar. Hubové korenie je výborné na dochutenie omáčok alebo polievok. Hubové korenie si môžete doladiť k dokonalosti presne podľa svojej chuti – k sušeným hubám môžete pridať soľ, sušenú cibuľku, rascu, korenie, bylinky... a vytvoriť si originálnu hubovú zmes.;

.

.

.

.

Sušené huby v kuchyni

.

Sušené huby vynikajú svojou intenzívnou vôňou, chuťou aj farbou. Pred použitím ich namočte do vlažnej alebo studenej vody. Prečo namáčať sušené huby? Huby nasiaknu vodu a budú mäkšie. Ako dlho máčať sušené huby? Stačí pol hodiny. Potom ich môžete využiť rovnakým spôsobom ako huby čerstvé. Ak nie je v pokrme vyžadovaná tekutina, huby zlejte. Do polievok, omáčok a podobných pokrmov môžete využiť aj s vodou, v ktorej sa huby namáčali.