Doprava ZDARMA na objednávky nad 50€

Pripravte si svätomartinské menu v pohodlí domova

14.11.2022

Sviatok sv. Martina predznamenáva príchod zimy, a preto sa k nemu viaže tiež jedna z najznámejších pranostík „Svätý Martin prichádza na bielom koni“. Na sneh si zrejme ešte nejakú dobu počkáme, ale to nevadí, ďalšiu neodmysliteľnú súčasť tohto sviatku si môžeme užiť naplno. Poďme si spoločne pripraviť tradičné svätomartinské menu a dopriať si gurmánsky zážitok v pohodlí svojich domovov.

.

Ako pripraviť dokonalú Svätomartinskú hus?

.

Tradícia pečenia husi na sviatok sv. Martina siaha približne do 15. storočia. Aby sme si i my na tomto slávnostnom jedle naozaj pochutnali, dôležitý je správny výber mäsa. Ideálna hmotnosť husi by sa mala pohybovať medzi tromi a piatimi kilogramami. Čím mladšiu a menšiu hus vyberiete, tým bude mať krehkejšie a jemnejšie mäso. Ak zakúpite hus mrazenú, dejte ju na dva dni pred prípravou do chladničky, aby sa postupne rozmrazila. Hus začnite pripravovať deň dopredu. Dobre očistenú ju poriadne presoľte a orascujte. Druhý deň dajte hus do pekáča spoločne s nakrájanými jablkami alebo hruškami, ktorými naplníte i samotnú hus. Mäso tak zostane pekne šťavnaté i pri dlhom pečení. Podlejte vínom, zakryte pokrievkou a nechajte 3 h odpočinúť v izbovej teplote. Potom pomaly pečte na 90 °C cca 10 h (najlepšie cez noc). Rúru neotvárajte, hus nie je potrebné podlievať. Po uplynutí času zvýšte teplotu na 120 °C a pečte ešte ďalšie 4 h. Nakoniec zoberte pokrievku a pri 180 °C dopečte za občasného podliatia dozlatista.

Obrázok, na ktorom je jedlo, stôl, tanier, zelenina

Automaticky generovaný popis

S prípravou husi vám pomôžu:

.

Obrázok, na ktorom je text, vnútri, monitor, spotrebič

Automaticky generovaný popisETV8960bc

Obrázok, na ktorom je vnútri, monitor, spotrebič, čierne

Automaticky generovaný popisETV8760ds

Obrázok, na ktorom je vnútri, monitor, spotrebič, rúra

Automaticky generovaný popisETV8360bc

Obrázok, na ktorom je vnútri, spotrebič, monitor, rúra

Automaticky generovaný popisETV9560bc

.

.

Husí kaldoun s pečeňovými knedličkami

.

Táto polievka je ďalšou tradičnou pochúťkou, ktorá sa viaže k sviatku sv. Martina, a do ktorej spracujete všetky zvyšky zo svätomartinskej husi. Základom tejto polievky je poctivý vývar, u ktorého sa opäť vyplatí neponáhľať. Varíme ho pomaly približne 3 h na 90 °C, následne pridáme očistenú koreňovú zeleninu, cibuľu aj so šupkou, cesnak, petržlenovú vňať, bobkový list a pár guličiek čierneho korenia a nového korenia a ďalšiu hodinu a pol povaríme. Hotový vývar scedíme, mäso oberieme a spoločne s drobmi nakrájame na malé kúsky. Potom už sa môžeme vrhnúť na samotný kaldoun. V hrnci rozohrejeme maslo, na ktorom dozlatista orestujeme nadrobno nakrájanú koreňovú zeleninu s cibuľou. Osolíme, zaprášime múkou a krátko premiešame. Zalejeme vývarom, privedieme k varu a pol hodiny povaríme. Následne pridáme smotanu s muškátovým orieškom, krátko povaríme a odstavíme. Pridáme nakrájané mäso s drobmi a čerstvú petržlenovú vňať. Podávame s pečeňovými knedličkami.

.

S prípravou polievky vám pomôžu:

.

Obrázok, na ktorom je vnútri, riad, kuchynské spotrebiče

Automaticky generovaný popisRM9000

Obrázok, na ktorom je vnútri, riad, varič, kuchynské spotrebiče

Automaticky generovaný popisCK7000

.

.

Svätomartinské rožky

.

Žiadne správne hodovanie sa nezaobíde bez sladkej bodky. Pre svätomartinské hody predstavujú túto sladkú zložku tradičné svätomartinské rožky plnené orechovou náplňou.

.

Suroviny na cesto: 225 g hl. múky, 1 PL práškového cukru, 2 žĺtky, 125 g masla, 75 ml smotany na šľahanie, štipka soli. Zo všetkých surovín spracujeme cesto, ktoré zabalíme do potravinárskej fólie a dáme na pol hodinky vychladiť do chladničky.

.

Suroviny na orechovú náplň: 100 g mletých vlašských orechov, 65 g práškového cukru, 1 bielko, 1 vanilkový cukor. Všetky suroviny zmiešame do hustej hmoty a dáme do chladničky.

.

Z cesta vykrajujeme trojuholníky asi 3 mm hrubé, na ktoré dáme náplň a kraje cesta potrieme bielkom. Zrolujeme do rožkov a okraje dôkladne spojíme. Hotové rožky dáme na plech s pečiacim papierom, potrieme rozšľahaným vajcom a pečieme na 180 °C zhruba 20 minút dozlatista. Upečené rožky posypeme práškovým cukrom a podávame.

Obrázok, na ktorom je jedlo, drevené, doska, chlieb

Automaticky generovaný popis

S prípravou rožkov vám pomôžu:

.

Obrázok, na ktorom je šálka, káva, vnútri, mixér

Automaticky generovaný popisRM7500

Obrázok, na ktorom je vnútri, elektronické, kuchynské spotrebiče

Automaticky generovaný popisRM7510

Obrázok, na ktorom je šálka, kuchynské spotrebiče, kávovar

Automaticky generovaný popisRM7000

Obrázok, na ktorom je šálka, vnútri, kuchynské spotrebiče, kuchynský robot

Automaticky generovaný popisRM7010

.

.

Bez dobrého vína sa žiadna hostina nezaobíde

.

Ďalšou nepostradateľnou súčasťou svätomartinského stola je svätomartinské víno. Ide o prvé víno daného ročníka so sviežou a ovocnou chuťou, ktorú si však uchová len pár mesiacov. Preto nie je svätomartinské víno vhodné na dlhodobú archiváciu a odporúča sa skonzumovať najlepšie do konca roka, najneskôr však do jari. Svätomartinské víno môže byť biele, ružové i červené, ale vždy ide o víno suché. Slávnostné otváranie pripadá už tradične na 11.11. o 11 hodine a 11 minúte. Od tejto chvíle sa môžu tieto vína predávať a konzumovať.

Obrázok, na ktorom je víno, vnútri, alkohol

Automaticky generovaný popis

So správnym uskladnením vína vám pomôžu:

.